SAMOYED - OPIS RASYPochodzenie: Rosja
Użytkowanie: pies zaprzędowy i do towarzystwa
Klasyfikacja FCI: grupa 5 szpice i psy ras pierwotnych, sekcja 1 nordyckie psy zaprzęgowe. Bez prób pracy
Wysokość: 57 cm (pies), 53 cm (suka)
Masa: 25 - 30 kg

RYS HISTORYCZNY:

Nazwa rasy "Samoyed" pochodzi od plemienia Samoyedów zamieszkujących północną Rosję i Syberię. Żyjące na południu tych obszarów plemiona używały do pilnowania stad reniferów psów białych, czarnych i brązowo-plamistych; na północy psy były czysto białe i łagodne, wykorzystywano je jako psy myśliwskie i zaprzęgowe. Psy Samoyedów żyły w ścisłym związku ze swoimi właścicielami; nawet spały z nimi w namiotach i ich ogrzewały. Brytyjski zoolog Ernest Kilurne Scott w roku 1889 spędził 3 miesiące wśród Samoyedów. Wracając przywiózł do Anglii brązowego psa, szczeniaka o imieniu "Sabarka". Później sprowadził z zachodniego Uralu kremową sukę "Whitey Petchora", a z Syberii śnieżno-białego psa "Musti". Psy te razem z psami przywiezionymi przez innych badaczy dały początek samoyedom zachodniego świata. Pierwszy standard rasy ustalono w Anglii w 1909 roku.

WRAŻENIE OGÓLNE: 

Średniej wielkości, elegancki biały arktyczny szpic. Wizualnie sprawia wrażenie silnego, wytrzymałego, pełnego wdzięku, prężnego, dostojnego i pewnego siebie, Wyraz samoyeda, zwany "uśmiechem samoyeda", jest wynikiem połączenia kształtu i usytuowania oka z nieco uniesionym kącikiem warg. Płeć powinna znajdować wyraźne odbicie w wyglądzie psa.

ISTOTNE PROPORCJE:  

Długość tułowia przekracza o ok. 5% wysokość w kłębie. Głębokość tułowia stanowi nieco mniej, niż połowę wysokości w kłębie. Długość kufy odpowiada mniej więcej długości czaszki. 

ZACHOWANIE/CHARAKTER:

Samoyed, będąc psem zaliczanym do grupy psów pierwotnych o cechach psa zaprzęgowego, od początki istnienia swej rasy był niejako poddawany bliskiemu kontaktowi z ludźmi go otaczającymi. Sprawiło to, iż osobniki wywodzące się spośród tej rasy stały się łagodnymi i przyjaznymi psami rodzinnymi. Jedną, podstawowego rodzaju i nader cenioną zaletą tej rasy jest fakt, iż potrafi ona dosyć szybko nawiązywać poprawne stosunki z człowiekiem jak i innymi zwierzętami. Można nawet powiedzieć, że są to jedne z psów bardziej komunikatywnych. Samoyedy są także bardzo inteligentnymi zwierzętami, które potrafią dość szybko się uczyć. Wymagają znacznej dawki ruchu, dlatego najlepiej gdyby mogły zamieszkać w domku z ogródkiem, jednakże pełnię szczęścia osiągają gdy mają przy sobie człowieka, dlatego mogą mieszkać również w bloku z ludźmi, którzy obdarzą je odpowiednią dawką uwagi i miłości. Idealnie sprawdzają się jako towarzysze wycieczek rowerowych, kochają również wspólne bieganie ze swoim panem. Samoyed raz wprowadzony w tę formę aktywności fizycznej, będzie domagał się kolejnych aktywności czerpiąc z tego niesamowitą przyjemność. Można powiedzieć, że samoyed wykazuje duże zamiłowanie do sportu, jednakże nie lubi samotnej aktywności, skupia się bardzo na pracy z przewodnikiem. Zaznaczyć należy również że samoyed jest psem, który z wiekiem nie traci chęci do zabawy, nawet 12 letni pies chętnie będzie biegał za piłeczką:) .Samoyedy nie sprawdzają się w roli psa stróżującego.
Pomimo, że samoyed jest psem zaprzęgowym, nie wykazuje dużej tendencji do włóczęgostwa. Jest typowym psem rodzinnym, niezmiernie cierpliwym w stosunku do dzieci. Potrafi być nader delikatny w kontaktach z małymi dziećmi. Będąc psem praktycznie zawsze chętnym do pracy, wykazuje także stałą gotowość do zabawy i służenia swemu panu. Jest to bez wątpienia jedna z bardziej rodzinnych ras psa pierwotnego. Samoyedy to psy bardzo wrażliwe, nie znoszą krzyków i kłótni, ze względu na to nie powinny zamieszkiwać w miejscach, gdzie zdarzają się nieco częstsze nieporozumienia. 

Prześlij komentarz